کاهش عوارض سکته مغزی با عصاره آلبالو

به گزارش لیتن، نتایج این تحقیق نشان داد که استفاده خوراکی از عصاره آلبالو بسته به دوز مورد استفاده، دارای اثرات حفاظتی در برابر استرس اکسیداتیو و حجم ورم ناشی از انسداد شریان مغزی میانی در سکته مغزی است.

کاهش عوارض سکته مغزی با عصاره آلبالو

سالانه افراد زیادی در سرتاسر دنیا دچار سکته مغزی و عارضه های مرتبط با آن می شوند که بایستی به موقع و با روش درست تحت درمان قرار گیرند. یافته های جدید محققان کشور نشان می دهند که استفاده از عصاره گیاه آلبالو می تواند در این خصوص، یاری مؤثری باشد.

سکته مغزی یا به اصطلاح پزشکان، ایسکمی، سومین علت مرگ ومیر در دنیا، بعد از سرطان و سکته قلبی است. ایسکمی معمولاً در نتیجه انسداد عروق خونی مغزی ایجاد می گردد.

در این شرایط، بخش هایی از مغز به طور ناگهانی از خون رسانی و تأمین غذا و اکسیژن محروم می شوند کـه این اتفاق، عـوارض منفـی بـرای سـلامت روانـی و جسـمی فـرد ماننـد اختلالات شـناختی، بینایـی، کلامـی و حرکتی در اندام های بدن را به همراه دارد.

بنا بر گفته متخصصان، مشکل اساسی برای درمان یا کاهش اثرات این عارضه، ساخت داروهای مناسب و ایده آل آن است که البته به دلیل پیچیدگی عوامل درگیر در ایجـاد آن، امری بسیار مشکل است.

در حال حاضر، چندین روش و داروی جدید در حال آنالیز هستند که نتایج خوبی در مطالعات قبل از بالینی نشان داده اند، اما معمولاً در آزمایش های بالینی با شکست روبرو می شوند.

بااین حال، نتایج مطالعات اخیر نشان داده اند که رژیم های غذایی غنی از فرآورده های گیاهانی مانند عناب، روغن سیاه دانه، گیـاه پنج انگشت، روغـن تخـم کـدو و انـواع دیگـری از نمونه های گیاهی، احتمال آسیب استرس اکسیداتیو ناشـی از سکته مغـزی را کاهـش می دهند.

در همین خصوص، تیمی چهارنفره از پژوهشگران کشور از دانشگاه فرهنگیان تهران، دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد، دانشگاه ملایر و دانشگاه فرهنگیان شیراز مطالعه ای را انجام داده اند که در آن، تأثیر عصاره آلبالو بر آنزیم های ناشی از انسداد شریان میانی مغز مورد آنالیز واقع شده است.

در این مطالعه از موش های صحرایی نژاد ویستار به عنوان جانوران مدل استفاده شده است. محققان پس از خوراندن عصاره آلبالو به مدت 30 روز به این جانوران که دچار سکته مغزی شده بودند، میزان آنزیم هایی نظیر مالون دی آلدئید و کاتالاز را در آن ها اندازه گیری و حجم ورم نواحی کورتکس و ساب کورتکس مغز آن ها را مورد سنجش قرار دادند.

نتایج این تحقیق نشان داد که استفاده خوراکی از عصاره آلبالو بسته به دوز مورد استفاده، دارای اثرات حفاظتی در برابر استرس اکسیداتیو و حجم ورم ناشی از انسداد شریان مغزی میانی در سکته مغزی است.

در این رابطه، فیروزه علویان، محقق دانشکده علوم پایه دانشگاه فرهنگیان تهران و همکارانش می گویند: عصاره آلبالو در دوز های 175 و 200 میلی گرم بر کیلوگرم، به طور قابل توجهی سطح مالون دی آلدئید و حجم ورم در کورتکس و ساب کورتکس مغز را کاهش داد و همچنین، فعالیت آنزیم کاتالاز را که نقشی حفاظتی دارد، در هر دو ناحیه مغزی فوق افزایش داد.

به گفته آن ها، عصاره آلبالـو می تواند نقـش حفاظتی در برابر ورم ناشی از سکته و فرایندهای اکسیدکننده مربوط به آن را داشـته باشـد.

هرچند بعضی تفاوت ها در پاسـخ نواحـی کورتکـس و ساب کورتکس در بعضی از گروه های تحت آزمایش، ممکن است مربوط بـه تفـاوت در برخـی مسـیر های پیغام رسانی، تفـاوت در انـواع سلول ها و یا مکانیسم های حفاظتی ضعیف تر در ناحیه سـاب کورتکس باشـد.

این یافته های جالب توجه که بر نقش مفید عصاره میوه دوست داشتنی آلبالو بر تبعات سکته مغزی اشاره دارند، در نشریه علوم اعصاب شفای خاتم منتشر شده اند. این نشریه به صورت هر فصل یک شماره توسط مرکز تحقیقات علوم اعصاب شفا، بیمارستان خاتم الانبیاء تهران منتشر می شود.

منبع: فرادید
انتشار: 14 آبان 1399 بروزرسانی: 14 آبان 1399 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 1286

به "کاهش عوارض سکته مغزی با عصاره آلبالو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش عوارض سکته مغزی با عصاره آلبالو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید