بهادری جهرمی: ثبت نام نو یارانه ها به زودی شروع می گردد

به گزارش لیتن، سخنگوی دولت با بیان این که از سال 1393 ثبت نام نوی برای یارانه انجام نشده است گفت: به زودی ثبت نام نو یارانه ها شروع می گردد.

بهادری جهرمی: ثبت نام نو یارانه ها به زودی شروع می گردد

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، بهادری جهرمی با بیان اینکه مطابق قانون، دولت مکلف بود دهک های پر عایدی را از دریافت یارانه به تدریج حذف کند، گفت: همزمان با عادلانه سازی پرداخت یارانه ها، دهک اول پرعایدی کشور یعنی جمعیت 10 درصدی که پرعایدیترین افراد کشور هستند، از دریافت یارانه حذف شدند، زیرا یارانه بر حسب طبقات میانه و پایین تر جامعه تعلق می گیرد.

وی با اشاره به اعتراض بعضی از شهروندان نسبت به حذف خود از یارانه بگیران و درخواست آن ها برای بازنگری اظهار کرد: ممکن است بعضی اشتباهاتی در بانک های اطلاعاتی وزارت رفاه وجود داشته باشد و یا حساب شخصی یک فرد به وسیله فرد دیگری اداره گردد که به همین علت باید شفاف سازی در این مورد صورت بگیرد و طبیعتا اصلاح صورت خواهد گرفت.

تاکید رئیس جمهور برای رسیدگی به اعتراضات مردمی نسبت به یارانه ها

سخنگوی دولت از دستور رئیس جمهور برای رسیدگی به اعتراضات مردمی که یارانه به آن ها تعلق نگرفته است اطلاع داد و بیان نمود: رئیس جمهور تاکید کردند ظرف نهایتا یک ماه باید رسیدگی صورت بگیرد و پس از دریافت اطلاعات تکمیلی مردم، نسبت به استحقاق دریافت یارانه بازبینی داشته باشند.

وی با تصریح بر اینکه 90 درصد جمعیت کشور مشمول دریافت یارانه می شوند، مطرح کرد: صرفا 10 درصد بناست که حذف شده بمانند. البته عده ای از مردم به علت فعال نبودن سامانه ثبت نام از سال 1393 برای دریافت یارانه ثبت نام ننموده اند، نتوانستند برای دریافت یارانه در این سال ها ثبت نام نمایند و به همین جهت معین نشده که این افراد استحقاق دریافت یارانه را دارند یا خیر.

بهادری جهرمی با اعلام اینکه یک ماه نخست یارانه به حساب افراد واریز می گردد، در عین حال گفت: البته امکان برداشت وجود ندارد تا آنالیز صورت بگیرد و اگر معین گردد اشکالی در آنالیز فرد وجود داشته است، یارانه برای آن ها فعال و قابل برداشت می گردد.

سخنگوی دولت سیزدهم هدف اصلی اصلاح اقتصادی را توسعه عدالت در پرداخت یارانه های دولتی مطرح کرد و اضافه کرد: پیش از این، هر کسی که وضع اقتصادی بهتری داشت، امکان دریافت بیشتری هم از یارانه پیدا می کرد. دهک دهم جامعه قریب به 28 برابر دهک ضعیف تر جامعه از یارانه ها بهره می بردند.

وی با ذکر مثالی بیان نمود: کسی که در هفته چهار وعده مرغ می خورد، چهار برابر افراد دیگر از یارانه بهره می برد؛ در حالی که این راستا باید معکوس باشد و کسی که توانمندی اقتصادی پایین تری دارد طبیعتا باید یارانه بیشتری دریافت کند.

بهادری جهرمی با تصریح بر این موضوع که برای حذف دهک دهم باید داده های اطلاعاتی مختلف را مبنا قرار داد تا ارزیابی درباره وسع و توانمندی اقتصادی یک خانواده چه اندازه است، اظهار کرد: این خانواده با همدیگر زندگی می نمایند و به همین جهت مبنای ارزیابی دریافتی کل خانواده است تا از خانواده هایی که توانمندی کمتری دارند حمایت گردد.

با پرداخت یکسان یارانه ها ضعف در دهک بندی ها رفع خواهد شد

وی اضافه کرد: هر کسی که نسبت به دهک بندی درخواست بازبینی داشته باشد، درخواست ها ثبت و رسیدگی می گردد. البته ممکن است دهک بندی ها در طول زمان تغییر پیدا کند و امکان بازبینی باز هم وجود خواهد داشت.

سخنگوی دولت با اشاره به امکان وجود اندک نقاط ضعف در دهک بندی ها مطرح کرد: دهک اول تا سوم مبلغ یارانه ای معادل 400 هزار تومان دریافت می نمایند و دهک های چهارم تا نهم اندازه 300 هزار تومان به عنوان یارانه برای هر فرد دریافت خواهند کرد؛ بنابراین تفاوتی نمی کند که در دهک چهارم یا نهم قرار داشته باشید، زیرا در هر صورت مبلغ یارانه یکسانی دریافت می کنید. به همین جهت اگر ضعفی هم در دهک بندی های وجود داشته باشد، با این پرداخت یکسان رفع خواهد شد و تنها دهک دهم، محل بحث خواهد بود.

وی در پاسخ به گلایه پیامکی یکی از مخاطبین برنامه رادیو مصاحبه در مورد گران فروشی به بهانه حذف یارانه ها اشاره نمود: تدابیر لازم در این خصوص اجرا شده است. با اجرای حذف یارانه های چهار قلم، اعلام شد افزایش قیمت ها با تدریج صورت بگیرد. در این زمان با صف های خریدی روبرو شدیم، زیرا مردم قصد داشتند کالا ها با قیمت قدیم را خریداری نمایند. همین امر سبب افزایش تقاضای مصرف شد در حالی که حتی ممکن بود آن خانواده ها به روغن و مرغ احتیاج نداشته باشند.

بهادری جهرمی اضافه کرد: مجموعه های تولیدی درخواست داشتند یارانه ای که به روغن یا مرغ اختصاص داده شده است محاسبه گردد و به حساب یارانه های مردم واریز گردد و همه فروش ها به قیمت تازه صورت بگیرد تا مسائل نیز بین خریدار و فروشنده به وجود نیاید.

به زودی ثبت نام تازه یارانه ها شروع می گردد

وی درباره سوال پیامکی یکی دیگر از مستمعین برنامه درباره ثبت نام تازه یارانه ها گفت: از سال 1393 ثبت نام تازهی متاسفانه صورت نگرفته است و این عقب ماندگی در این سال ها باید جبران گردد. به زودی به وسیله پیامک و لینک سامانه مربوطه، اطلاع رسانی صورت خواهد گرفت. مردم بابت این موضوع نگرانی نداشته باشند، زیرا دولت می داند چه کسانی یارانه دریافت نموده اند و چه کسانی یارانه دریافت ننموده اند. در این مرحله مردم فعلا اعتراض خود را ثبت می نمایند و در مرحله بعد به مواردی اعتراضی به صورت جزئی رسیدگی می گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 تیر 1401 بروزرسانی: 9 تیر 1401 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 2134

به "بهادری جهرمی: ثبت نام نو یارانه ها به زودی شروع می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهادری جهرمی: ثبت نام نو یارانه ها به زودی شروع می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید