روستاها و توان مقابله به کرونا

به گزارش لیتن، در پی وقوع بحران بیماری کروناویروس در نقاط مختلف جهان، شیوع این بیماری در ایران رسما در تاریخ 30 بهمن 1398 تایید شد. تا روز هجدهم اسفند 1398 طبق آمار رسمی وزارت بهداشت ایران 6566 نفر مبتلا شده و 194 نفر از هموطنان کشورمان جان خود را به علت این بیماری از دست داده اند (حدود9/ 2 درصد از مبتلایان ثبت شده). همه استان های کشور یعنی 31 استان درگیر این بیماری شده اند.

روستاها و توان مقابله به کرونا

گستردگی شیوع بیماری در پهنای تمام استان های کشور موضوع مدیریت پیشگیری، هشدار و درمان بیماری ویروس کرونا را با مشکل روبه رو ساخته و در صورتی که در زمان مناسب، اقدام مناسب اعمال نشود، چه بسا ابعاد فاجعه انسانی این ویروس غیر قابل تصور باشد. مدیریت پیشگیری، هشدار و درمان بیماری مزبور بر حسب مناطق جغرافیایی و نقاط شهری و روستایی با توجه به عوامل مختلف فرهنگی، مالی، اجتماعی، زیرساخت ها، اقلیم و جغرافیا و مولفه های تهدیدکننده شیوع بیماری نیازمند الگوها و سیستم های متفاوتی است. در این میان دسترسی به مراقبت های بهداشتی و درمان از جمله بیمارستان برای آزمایش بیماری یا درمان آن یکی از مولفه هایی است که آرامش و اطمینان را به مردم می دهد که در صورت نیاز، دسترسی به این خدمات وجود دارد. در شرایط فعلی کشور، بیمارستان های تعیین شده برای بیماری کرونا در مناطق شهری است و دسترسی روستاییان به این مراکز با توجه به بعد مسافت، هزینه رفت و آمد و هزینه اقامت در شهر ممکن است سخت و سخت و چه بسا مانعی برای حضور بیماران برای پیشگیری و درمان باشد که خود تهدیدی برای شیوع بیشتر بیماری است. از طرف دیگر اگر اطلاع رسانی کامل به روستاییان درخصوص بیماری مورد نظر، علائم و ویژگی های بیماری و تفاوت آن با سرماخوردگی و آنفلوآنزا ارائه نشده باشد، خود دلیلی بر انتشار بیشتر بیماری خواهد بود. چرا که در فرهنگ روستایی دید و بازدیدها و رفت و آمدها در محیط روستا و روستاهای اطراف(خویشاوندی و نیروی کار) هنوز رنگ و بوی گذشته را دارد و سفر به شهرها برای خرید مایحتاج زندگی و تهیه نهاده های تولید و ابزار کار پابرجاست. اسفند ماه فعالیت بخش کشاورزی رونق دارد و این رفت و آمدها در روستاها و شهرها بیشتر می شود. اگر فردی به این ویروس مبتلا شده و اطلاع نداشته باشد، دامنه انتقال بیماری به افراد دیگر روستا و شهرهایی که مراجعه می شود، افزایش می یابد. طبق تخمین های اولیه محققان سازمان جهانی بهداشت، هر بیمار به طور متوسط بین 4/ 1 تا 5/ 2 نفر دیگر را آلوده می کند. طبق تخمین تیم های تحقیقات دیگری هر فرد بیمار به طور میانگین دو تا سه نفر دیگر را آلوده می کند.

این نگرانی از شیوع وسیع و سریع ویروس کرونا در مناطق روستایی و شهرهای نزدیک آن، زمانی که به آمار و اطلاعات امکانات بهداشتی روستاها توجه شود دوچندان می شود. براساس سالنامه آماری مرکز آمار ایران، تعداد خانه های بهداشت روستایی 17928واحد و تعداد مراکز بهداشتی درمانی روستایی به تعداد 2632 مرکز در سال 1395 ثبت شده است. توجه به این نکته که در سرشماری نفوس و مسکن سال 1395 در حدود 21 میلیون نفر جمعیت روستایی در 62284 روستا توزیع شده است، یعنی هر سه روستا دارای یک مرکز بهداشتی و درمانی (خانه بهداشت به علاوه مراکز بهداشتی درمانی روستایی) هستند. از طرف دیگر وزیر بهداشت بیان نمود که نمی توان نقطه ای در کشور یافت که هزار نفر به طور متراکم در آنجا زندگی کنند و خانه بهداشتی در آنجا وجود نداشته باشد. با این رویکرد، هر بهورز حدود 700 تا هزار نفر و هر پزشک خانواده حدود 12 هزار نفر را تحت پوشش دارند. همچنین هر مرکز جامع سلامت بین 30 هزار تا 50 هزار نفر را پوشش می دهد. با سرانه های اعلام شده نمی توان انتظار داشت پیشگیری، هشدار و درمان ویروس کرونا در زمان کوتاه، با هزینه کم (جانی و مالی) و با کمترین آسیب به سرمایه اجتماعی حاصل شود. شیوع ویروس کرونا و بیماری حاصل از آن تنها یک پدیده پزشکی نیست، بلکه پدیده انسانی، اجتماعی، مالی و توسعه ای است که در صورت نبود یک سیستم مدیریت هوشمند و روزآمد، هزینه های فراوانی به کشور تحمیل می کند که در کوتاه مدت و میان مدت قابل جبران نیست. تغییر رفتار و الگوی مالی مردم، کاهش سرمایه اجتماعی و آسیب های روانی (کاهش اعتماد و اطمینان، کاهش انگیزه و امید، بی تفاوتی و...) و افزایش هزینه های دولت و بدهکار شدن دولت و عواقب ناشی از استقراض دولت و کاهش سرمایه گذاری های زیربنایی و توسعه ای و... همه حکایت از آن دارد که راهبری مبارزه با کرونا نیازمند تخصص های مختلف است تا رفتارشناسی دقیق از همه ابعاد (مالی، اجتماعی، فرهنگی و روانی) بر حسب منطقه (شهری و روستایی) صورت گیرد و الگوهای مناسب با آن برای اصابت به هدف یعنی همان کنترل و نابودی ویروس حاصل شود.

متاسفانه سرشماری نفوس و مسکن سال 1395 به تفکیک آبادی آمار مرتبط با امکانات و تاسیسات زیربنایی روستاها را ارائه نداده است؛ اما نگاهی به آمار سرشماری سال 1390، تصویری از دسترسی به خدمات بهداشت و درمانی و دسترسی به آب لوله کشی نشان می دهد که نگران کننده است. امیدواریم این ارقام تا به امروز بهبود یافته باشد و از نگرانی ها بکاهد. اما همچنان زنگ خطر و هشدار برای مناطق روستایی کشور به صدا در آمده است. نمودار یک نشان می دهد که شاخص نسبت تعداد روستاهای دارای مراکز بهداشتی (پایگاه بهداشت روستایی + خانه بهداشت + مرکز بهداشتی و درمانی) به تعداد روستاهای دارای سکنه دائمی برای برخی استان ها همانند خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و گیلان مناسب نیستند و بخشی از روستاها فاقد مراکز یادشده هستند که جمعیت این روستاها به جمعیت روستاهای تعیین برای خدمات بهداشتی اضافه می شود و سرانه مراکز بهداشتی را برای روستاییان کاهش می دهد. نکته قابل توجه دیگر در نمودار شماره 2 آن است که شاخص نسبت تعداد روستاهای دارای آب لوله کشی به تعداد روستاهای دارای سکنه دائمی در شرایط مناسبی برای استان هایی همانند سیستان و بلوچستان نیست و دسترسی به آب را برای شست وشو و مقابله با این ویروس کاهش می دهد. از این رو ضرورت دارد اکیپ هایی برای بازرسی به روستاهایی که فاقد خانه بهداشت هستند اعزام و شیوع بیماری بررسی و تمهیدات لازم برای پیشگیری و وسایل مورد نیاز بهداشتی به آنان ارائه شود.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 7 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 921

به "روستاها و توان مقابله به کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روستاها و توان مقابله به کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید