عوارضی که تا سالها گریبان کرونایی ها را می گیرد

به گزارش لیتن، بعضی از بیماران ممکن است تا سال های سال با عوارض جانبی ناشی از آن مریضی زندگی نمایند. تحقیقات اخیر در خصوص یک بیماری مرموز و مداوم دیگر به ما یاری می نماید تا نحوه درمان را دریابیم.

عوارضی که تا سالها گریبان کرونایی ها را می گیرد

سه ماه پس از شیوع کرونا ، پزشکان می دانستند که این ویروس می تواند علاوه بر مجاری تنفسی به سایر اندام ها و ارگان های بدن آسیب بزند. آنها همچنین می دانستند که بعضی از درمان های مورد استفاده نیز ممکن است به ضرر بیمار باشد. مرکزی در نیویورک با اختصاص تیم پزشکی متشکل از پزشکان ریه، قلب، کلیه، توانبخشی و روانپزشکان کوشش می نمایند تا حمایتی همه جانبه از مبتلایان به کرونا داشته باشند. بلافاصله پس از افتتاح این مرکز تعداد زیادی از بیماران برای درمان مراجعه کردند. بیشتر آنها زنانی بودند که تنها نوع خفیف کرونا را تجربه نموده اند. آنها از سلامتی کامل برخوردار بوده و مشکل زمینه ای مانند چاقی یا دیابت -که شدت کرونا را افزایش می دهد- نداشتند.

نکته حائز اهمیت در خصوص این افراد آن بود که گرچه ماهها بود که بدن آنها به ظاهر با ویروس مبارزه نموده و آن را شکست داده است، آنها هنوز بیمار بودند. رییس این مرکز در این زمینه تاکید نمود: ما در خصوص عوارض بیماری های ویروسی که تا مدتهای طولانی پس از آن، همراه بیمار است، شنیده ایم. اما این مدت به چندین ماه نمی رسد. وقتی چنین بیمارانی را مشاهده کردیم دریافتیم که هنوز اطلاعات زیادی را درباره ویروس کرونا نمی دانیم.

از آن پس، برچسب حامل بلندمدت کووید به این بیماران زده شد. این گروه از افراد، علائم عجیب و غریبی را گزارش می کردند: خستگی، درد، تنگی نفس، حساسیت به نور، عدم تحمل ورزش، بی خوابی، تپش قلب، اسهال و گرفتگی عضلات، مسائل مغزی و ضعف حافظه. در بعضی از بیماران، این علائه تا مدتها پس از درمان با همان شدت در فرد وجود دارد، گویی ویروس و سطح عفونت اصلا کاهش نیافته است. در بعضی دیگر از بیماران با شکل گیری علائم متفاوت، به نظر می رسد که بیماری دیگری بروز نموده است.

لاسیچ که خود متخصص کلیه است، در اوایل آوریل به کرونا مبتلا شد و پس از مدتی برای تمرکز بر درمان خویش، مرخصی از کار گرفت. وی که 54 سال سن دارد می داند که عوارض طولانی مدتی که گریبان بدنش را گرفته ناشی از درگیری و بیقراری سیستم ایمنی است. وی می گوید: ما می دانیم که التهاب برای بدن خوب نیست چرا که ممکن است موجب بروز زخم یا تغییرات برگشت ناپذیر در بدن گردد. هرچه بیشتر این بیماری را داشته و ملتهب باشیم، ضررهای بیشتری برای سلامتی خود در اینده خواهیم داشت.

یکی از پزشکان مرکز بیماران کرونایی در نیویورک می گوید: بیشتر بیماران با گذشت زمان بهبود می یابند اما این فرایند ممکن است بسیار کند باشد. بعضی از بیماران از جمله چند پزشک و پرستار پس از بهبود دیگر نمی توانند کار نمایند چون خیلی زود خسته می شوند و یا در تمرکز ، مشکل دارند. این افراد شغل خود را از دست داده اند اما نمی تواند از مزایای معلولیت نیز استفاده نمایند. دلیل نیز آن است که آنها مسئله ای در بدن خود ندارند تا پزشکان آن را دستمایه برخورداری از مزایای از کار افتادگی نمایند. این ویروس ابتدا عفونتی تشخیص داده شد که فقط افراد مسن را درگیر می نماید اما این مساله درست نیست چرا که جوانان زیادی گرفتار آن شده اند.

پس از شیوع کرونا، اجتماعات پزشکی با استفاده از توصیه های سازمان بهداشت جهانی و با بهره گیری از تجربه چین بر این باور بودند که موارد خفیف کرونا باید پس از دو هفته بهبود یابد.هنگامی که این تیم های پزشکی مشاهده کردند که افراد با علائم به ظاهر خفیف عوارضی را تا مدتهایی طولانی تر از دوهفته تجربه می نمایند، دریافتند که یک مسئله ای در استدلال آنها وجود دارد. اکنون این مسائل تحت عنوان ستدروم پس از کرونای حاد نامگذاری شده است.

پزشکان می گویند کلیه و قلب بعضی از این بیماران تا خاتمه عمر به درستی کار نمی نماید. البته این بدان معنا نیست که آسیب ها قابل درمان نیستند. پزشکان می توانند آسپرین و سایر داروها را برای التهاب قلبی که در بعضی از بیماران کوویدی دیده می گردد ، یا داروهای ضد انعقاد خون برای یاری به عدم لخته شدن خون ، تجویز نمایند. حتی در موراد اندکی، بعضی از افراد که ابتلای نوع خفیف کرونا را داشتند علائم طولانی مدتی مانند حسیاسیت های جدید به طعم و بو، درد شدید قفسه سینه و میگرن را تجربه نموده اند.

اما آنچه اغلب برای بیماران بیشتر آزار دهنده به نظر می رسد، خستگی شدید و مسائل شناختی و تشخیصی است که از جهاتی به زوال عقل شباهت دارد. لورن نیکولز ، 32 ساله است و در ماه مارس بیمار شد، . وی گفت که او آنقدر فراموشکار شده که مجبور است یادداشت بنویسد تا به خودش یادآوری کند که غذا بخورد. یک بار ، زیر دوش ، روی زمین نشسته و گریه نموده زیرا نمی توانست نحوه کار دستگیره در را بیاد آورد. او می گوید: نوشتن ایمیل و پیغام کوتاه ساعت ها برایم طول می کشد.

منبع: NewYork Times

منبع: همگردی
انتشار: 12 فروردین 1400 بروزرسانی: 12 فروردین 1400 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 1581

به "عوارضی که تا سالها گریبان کرونایی ها را می گیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عوارضی که تا سالها گریبان کرونایی ها را می گیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید