8 ماده غذایی برای کاهش اشتها

به گزارش لیتن، اگر از اشتهای زیادتان گله مند هستید یا قصد دارید لاغر شوید و دنبال راهی برای کاهش اشتهای خود می گشت با ما همراه شوید. باور کنید برای این کار نیازی به قرص ها و داروهای شیمیایی نیست. دور و بر ما مواد غذایی زیادی وجود دارد که باعث سیری می گردد یعنی به طور طبیعی جلوی اشتها را می گیرد و شما را به وزن ایده آل تان نزدیک

8 ماده غذایی برای کاهش اشتها

8 ماده غذایی برای کاهش اشتها

اگر از اشتهای زیادتان گله مند هستید یا قصد دارید لاغر شوید و دنبال راهی برای کاهش اشتهای خود می شد با ما همراه شوید. باور کنید برای این کار نیازی به قرص ها و داروهای شیمیایی نیست. دور و بر ما مواد غذایی زیادی وجود دارد که باعث سیری می گردد یعنی به طور طبیعی جلوی اشتها را می گیرد و شما را به وزن ایده آل تان نزدیک می نماید. در این مقاله شما را با 8 ماده غذایی سیرنماینده آشنا می کنیم.

سفیده تخم مرغ

تخم مرغ به طور طبیعی جلوی اشتها را می گیرد زیرا حاوی پروتئین و ریزمغذی هایی است که دیر هضم هستند و به این ترتیب باعث سیری می شوند. محققان دریافته اند خوردن تخم مرغ باعث تحریک سنتز گلوکز (قند) در روده می گردد و این امر طول مدت سیری را بیشتر می نماید.

اگر می خواهید لاغر شوید: قبل از این که در جمع دوستان و خانواده خود شام مفصلی میل کنید و کالری پشت کالری دریافت نمایید، یک عدد تخم مرغ را آب پز نموده و سفیده اش را میل کنید. این کار جلوی اشتهای شما را می گیرید و نمی گذارد به هوای بقیه، شام یا ناهار مفصلی بخورید. توجه داشته باشید فقط سفیده تخم مرغ را توصیه کردیم نه زرده آن را. زرده تخم مرغ سرشار از چربی و حاوی حدود 70 کالری است.

ماهی

انواع ماهی ها خاصیت سیر نمایندگی دارند. می پرسید چرا؟ به خاطر این که ماهی ها سرشار از پروتئین های کامل و دیر هضم هستند. علاوه بر این پروتئین ها با فرستادن پیغام سیری، مستقیماً روی بخشی از مغز تأثیر می گذارند که مسئول فرستادن علائم گرسنگی است.

اگر می خواهید لاغر شوید: یک تکه ماهی را به صورت کبابی یا آبپز میل نمایید. برخلاف تصور عموم امگا 3 ها در حین پخت از بین نمی فرایند.

آگار آگار

آگار آگار یک نوع جلبک دریایی ژاپنی است که همیار لاغری محسوب می گردد.

علت اول: این جلبک دریایی در معده حجیم می گردد و ژلی درست می نماید که چربی ها و قندها را جذب می نماید.

علت دوم: آگار آگار هضم نمی گردد و با تمام ذخایرش دفع می گردد.

علت سوم: این جلبک دریایی سرشار از فیبر است و سرعت عبور مواد از روده ها را بیشتر می نماید. نتیجه این که آگار آگار یک ماده غذایی سیرنماینده است که کالری های مصرفی را کاهش می دهد.

اگر می خواهید لاغر شوید: به فنجان چای یا قهوه تان یک قاشق چای خوری، حدود 1 گرم آگار آگار اضافه نموده و 15 دقیقه قبل از رفتن سر میز غذا، میل کنید. این جلبک دریایی بی طعم و بو است و می توانید آن را به غذاهای تان هم اضافه کنید.

روغن دانه کاج

مصرف روغن دانه کاج، عملکرد هورمون هایی که مسئول مخابره پیغام سیری به مغز هستند را تحریک می نماید. به این ترتیب این روغن اشتها را کور می نماید. این یافته نتیجه پژوهش محققان آمریکایی است که روی 18 زن چاق مطالعه کردند. بعد از نیم ساعت از مصرف روغن دانه کاج، یک سوم اشتها از بین می رود.

اگر می خواهید لاغر شوید: می توانید از این روغن برای از بین بردن اشتهای تان بهره ببرید اما توجه داشته باشید که دچار افراط نشوید زیرا 100 گرم از این روغن حاوی 673 کالری است.

گیاه کنجاک

کنجاک یک گیاه ژاپنی است و سیرنماینده طبیعی موثری هم محسوب می گردد. این گیاه در معده یک ژل گیاهی تشکیل می دهد که معده را پر و احساس سیری ایجاد می نماید. لزجی و چسبندگی این گیاه باعث عدم جذب چربی ها و قندها می گردد. از این گذشته گیاه کنجاک سرشار از فیبر است. این فیبرها با تحریک سرعت دفع، به حذف چربی ها و قندها یاری می نمایند.

اگر می خواهید لاغر شوید: می توانید از کنجاک در تهیه سس، آش، سوپ و ... بهره ببرید.

سیب

سیب با داشتن تنها 50 کالری، سرشار از فیبر بسیار خاصی به نام پکتین است. این فیبرهای خاص مقدار قند خون را ثابت نگه می دارند که باعث کنترل اشتها می گردد. اما خواص سیب به همین جا ختم نمی گردد. پکتین ها بعلاوه در طول هضم غذا ژلی در معده می سازند که چربی های دریافتی از غذاهای دیگری را به تله می اندازد.

اگر می خواهید لاغر شوید: سیب را با پوستش میل کنید. پوست سیب سرشار از فیبر است. 100 گرم سیب پوست نکنده حاوی 3.7 گرم فیبر است در حالی که سیب پوست کنده فقط 2.1 گرم فیبر دارد.

سیب زمینی

هم زمان دارای قندهای دیرجذب و فیبر است. قندهای دیر جذب که دیر هضم می شوند کاملاً سیر نماینده اند. این قندها به کندی هضم می شوند و می توانند تا 4 ساعت احساس سیری ایجاد نمایند. در مورد فیبرهای موجود در سیب زمینی هم باید بگوییم که این فیبرها در معده حجیم می شوند و جای زیادی می گیرند و این امر میل به خوردن و احساس گرسنگی را کاهش می دهد.

اگر می خواهید لاغر شوید: سیب زمینی را آب پز یا بخار پز نموده و میل کنید. سیب زمینی پخته شده نسبت به سیب زمینی سرخ شده کالری کم تری دارد (در هر 100 گرم سیب زمینی پخته شده 85 کالری وجود دارد و همین مقدار سیب زمینی سرخ شده حاوی 405 کالری می باشد).

جلبک فوکوس

فوکوس ها جلبکی هایی سرشار از فیبرها هستند که در تماس با آب، حجیم شده، معده را پر و اشتها را کور می نمایند. این جلبک ها بعلاوه مواد مغذی را در روده حبس می نمایند و همین امر مانع از ورود این مواد به خون و جذب آن ها می گردد.

اگر می خواهید لاغر شوید: با مشورت پزشک یک قاشق چای خوری فوکوس را به فنجان چای یا قهوه تان اضافه کنید و روزانه 3 مرتبه قبل از غذا میل کنید. توجه داشته باشید این دوره را بیش از 3 هفته طول ندهید و بدون نظر پزشک عمل نکنید. زیرا خطر به هم ریختگی هورمونی وجود دارد.

منبع: تبیان

ارسال به وسیله کاربر محترم سایت :hasantaleb

منبع: راسخون
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 1866

به "8 ماده غذایی برای کاهش اشتها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 ماده غذایی برای کاهش اشتها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید